Wiadomości galicyjskie

Irena Masalska, Halina Pługator

Wykorzystano wiadomości Zachodniej Korporacji Informacyjnej

 

Do Pekinu - na rowerze - przez Lwów

25 kwietnia do Lwowa na rowerach przyjechali Polacy – Rafał Walezy i Damian żurawski. 2 kwietnia 2008 roku, w 3. rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II, podróżnicy wyruszyli z Wadowic, gdzie się urodził Sługa Boży. Dojechali do Lwowa, a teraz chcą odwiedzić Moskwę, Irkuck oraz Mongolię. Do Pekinu, stolicy Chin, mają zamiar dotrzeć w dniu rozpoczęcia tam Igrzysk Olimpijskich. Podróż o długości ponad 15 tysięcy kilometrów dedykują Ojcu świętemu. Wybór trasy nie jest przypadkowy, gdyż specjalnie jadą do krajów, w których Sługa Boży Jan Paweł II nie był w czasie swego pontyfikatu. Rafał Walezy jest podróżnikiem, fotografem i aktorem. Ma za sobą podróż rowerem przez Europę do Portugalii, a stamtąd – do Izraela. Damian żurawski jest aktorem i scenarzystą, a także producentem filmowym. Jedzie samochodem i kręci film o wyprawie.

 

We Lwowie wybiorą najlepszego podrywacza

25 maja, po raz pierwszy, we Lwowie zostanie zorganizowany konkurs „Mister Lwów”. Dla wszystkich chętnych do wzięcia udziału w rywalizacji o ten tytuł, we lwowskim klubie „Picasso” odbędzie się casting. Podczas konkursu uczestnicy będą musieli pokazać, że umieją dobrze gotować, podtrzymywać rozmowę i, oczywiście, podrywać dziewczyny.

 

Do EURO 2012 we Lwowie zostanie wybudowana sześciopasmówka

Zostanie ona ulokowana na skrzyżowaniu ul. Stryjskiej – Chutorówka. Szerokość każdego pasa ma stanowić 3, 75 metra, zaś szybkość ruchu na pasach – 100 km/godz. Ten węzeł transportowy jest priorytetowy, ponieważ po będzie się tu odbywał dojazd mieszkańców, gości miasta z lotniska, dworca i centrum miasta do przyszłego stadionu. Zresztą, chodzi nie tylko o EURO 2012, a o ulepszenie komunikacji z największym osiedlem Lwowa – Sichowem. Ogółem do 2012 r. planuje się wybudowanie pięciu węzłów transportowych, które powinny stabilizować ruch na drogach lwowskich.

 

Skradziono tablicę, upamiętniająca miejsce zamordowania Brunona Shulza

7 maja w Drohobyczu została skradziona tablica upamiętniająca miejsce zamordowania wybitnego prozaika i artysty Brunona Shulza. Funkcjonariusze milicji uważają, że tablica została skradziona ze względu na metal, z którego była zrobiona. Natomiast przedstawiciel wspólnoty żydowskiej Drohobycza, pan Karpin, widzi w wydarzeniu przejaw antysemityzmu i łączy je z uszkodzeniem ogrodzenia żydowskiego cmentarza w Drohobyczu przed niedawnym świętem Pesach. Akt wandalizmu jest tym bardziej bolesny dla społeczności Drohobycza, że 26 maja powinny rozpocząć się obchody III Międzynarodowego Shulzowskiego Festiwalu, zainicjowanego przez Centrum Polonistyki im. Ihora Meńka. Skradziona tablica była darem II Międzynarodowego Shulzowskiego Festiwalu, który odbył się półtora roku temu.

 

Spłonął zamek Potockich w Złotym Potoku

 

W obwodzie tarnopolskim spłonął zamek hrabiów Potockich. Zamek znajdował się we wsi Złoty Potok w powiecie buczackim. Pożar wybuchł między pierwszą i drugą kondygnacją wieży. Ogień uszkodził drewniane stropy. Jak poinformował Główny Urząd Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy, prawdopodobną przyczyną pożaru było nieostrożne obchodzenie się z ogniem przez nieznane osoby. Zamek hrabiów Potockich w Złotym Potoku został wzniesiony w XVII wieku.

 

Upominek dla rodzin wielodzietnych

W ramach programu prezydenckiego „Ogrzej dziecko miłością” dwie rodziny wielodzietne z powiatu śniatyń na Podkarpaciu otrzymały w upominku od władz nowe domy. Jeden z nich, o wartości 375 tysięcy grywien i 20 arów ziemi pod ogródek otrzymali Wasyl i Maria Skrypnykowie, którzy wychowują czternaścioro dzieci. Przedstawiciele władz obiecali przekazać rodzinie deski na podłogi oraz wiele sprzętów AGD. Klucze od nowego budynku o wartości 420 tys. grywien odebrała rodzina Mikołaja i Marii Wirstiuk, w której jest trzynaścioro dzieci. Obok budynku mieszkalnego jest 60 arów ziemi i budynki gospodarcze. Każde dziecko z tej rodziny otrzymało też paczki z ubraniami. Mykoła Palijczuk, przewodniczący administracji obwodowej, zapewnił, że niebawem wszystkie rodziny na Ziemi Stanisławowskiej, w których się wychowuje dziesięcioro i więcej dzieci, otrzymają domy lub mieszkania.

 

Współpraca Wołynia z Toruniem

W trakcie Międzynarodowego Forum Gospodarczego, które odbywało się niedawno w Toruniu, w Polsce przebywała delegacja z Wołynia. Zaprezentowała na Forum potencjał inwestycyjny regionu, opowiedziała o możliwości prowadzenia biznesu na Wołyniu. Przedstawiciele Łucka podpisali umowę z Izbą Przemysłowo-Handlową w Toruniu, ktąra łączy prawie 200 firm. Delegacja wołyńska zwiedziła park techniczny na rogatkach Torunia, który leży na powierzchni ponad 300 hektarów i liczy prawie 100 tysięcy pracowników. Doświadczenie Polaków w tworzeniu takich parków technicznych jest bardzo cenne.

 

Z Polakami do Capoeiry

Wołyński ośrodek obwodowy Międzynarodowej organizacji społecznej „Ukraina-Polska-Niemcy”, wspólnie z Ligą Narodowo-Demokratyczną «International Capoeira Raiz» na Ukrainie zorganizowali w dniach 9-11 maja międzynarodowe seminarium-festiwal brazylijskiej sztuki walki capoeira. W trakcie festiwalu wystąpili mistrzowie capoeiry z Zielonej Góry. Zaprezentowały się także kluby z Kijowa, Lwowa, Charkowa, Łucka i Tarnopola.

 

Papierosy w linoleum

Pod postacią atrapy rolek z linoleum obywatel Polski próbował przewieźć przez granicę ukraińsko-rumuńską 115 tysięcy paczek papierosów. Podczas ważenia samochodu wykryto, że realna waga ładunku przekracza zaznaczoną w dokumentach. Podczas kontroli wykryto, że w rolkach linoleum, które przewieziono samochodem, wstawiono azbestowe lub plastikowe rury ze specjalnym ukrytym otworem. W każdej takiej „rolce” było od 77 do 84 bloków papierosów.

 

Część historii Stanisławowa - na kartach pocztowych

Przy wsparciu mera miasta Stanisławowa, Wiktora Anuszkewiczusa, z okazji Dnia miasta firma „FlyCards” w Stanisławowie wyprodukowała 5 rodzajów kart pocztowych nakładem po 2500 sztuk. Przedstawiono na nich Ratusz, Katedrę pw. Zmartwychwstania Pańskiego, Muzeum Artystyczne, pomnik Iwana Franki oraz bramę Pałacu Potockich. Na odwrocie karty jest miejsce na znaczek i krótki tekst, a także są krótkie informacje o historii prezentowanego zabytku. Karty te były rozprowadzane bezpłatnie w ponad dwudziestu popularnych miejscach miasta – kawiarniach, restauracjach, nocnych klubach oraz placówkach handlowych. 2500 sztuk kart z widokiem Ratusza stanisławowskiego przywieziono również do Lwowa.

 

Tradycyjne święto Kowali w Stanisławowie

W dniach 9-11 maja kowale spotkali się już po raz czwarty. Swoje umiejętności prezentowali mistrzowie z 17 obwodów Ukrainy i ponad 20 krajów świata, w tym także z Polski. Wspólnie wykonali wieloskładnikową czterometrową kompozycję „Drzewo szczęścia”. Odbyła się także aukcja prac kowali, zrzeszonych w Towarzystwie Kowalskim Ukrainy.

 

Portret Iwana Franki w darze dla mieszkańców Stanisławowa

7 maja, w trakcie obchodów 346 rocznicy założenia Stanisławowa, gubernator podarował mieszkańcom miasta portret Iwana Franki o wymiarach 2x4 metry – obraz Wasyla Wiszuka. Przekazanie upominku odbyło się w Ratuszu miejskim.

 

W Czerniowcach umieszczają „imienne” krawężniki

Na historycznej ulicy Olgi Kobylańskiej w Czerniowcach, dostępnej tylko w ruchu pieszym, zaczęto umieszczać „utopione” granitowe krawężniki z napisem „Czerniowce” w sześciu językach – polskim, ukraińskim, rumuńskim, jidysz, niemieckim, i rosyjskim. Będą one niespodzianką dla gości, którzy przyjadą na jubileusz 600-lecia Czerniowiec.

 




Wróć do strony głównej